بخش های اقتصادی

بخش های اقتصادی

یونان کشوری نسبتا توسعه یافته است که بخش اعظم فعالیت های اقتصادی آن (حدود ۸۵ درصد) در بخش خدمات متمرکز است. بخش صنعتی با ۱۲ درصد و بخش کشاورزی با ۳ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

خدمات

گردشگری اهمیت فراوانی از لحاظ درآمدزایی و ایجاد اشتغال دارد. بر اساس اطلاعات اداره آمار یونان در سال ۲۰۱۲ میزان ورود گردشگران خارجی به یونان ۱۵ میلیون و ۵۱۷ هزار نفر بود که در مقایسه با سال قبل با ۱۶ میلیون و ۴۲۷ هزار روند کاهشی را تجربه کرد. دلیل اصلی این کاهش، ناآرامی های داخلی در یونان بود. یونان از لحاظ تعداد ورود گردشگران خارجی در رده هفتم اروپا قرار دارد.
صنعت کشتیرانی یونان هم یکی از قطب های کلیدی اقتصاد این کشور بشمار می رود. صنایع كشتيراني و جهانگردي يونان در طي سه سال اخير از ناحیه بحران مالي جاري آسيب فراواني ديده اند. براساس گزارش سال ۲۰۱۲ کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، یونان با مالکیت ۱۶،۱ درصد ناوگان دنیا، بزرگترین ناوگان کشتیرانی تجاری دنیا را در اختیار دارد. البته در سال ۲۰۰۶ سهم یونان ۱۸،۲ درصد از ناوگان کشتیرانی دنیا بود. ژاپن با سهم ۱۵،۶ درصدی در تلاش است تا جایگاه نخست را از آن خود نماید. بر اساس گزارش مذکور، یونان از لحاظ تعداد کشتی با ۳۳۲۱ کشتی در رده چهارم جهان قرار دارد.

  کشاورزی

يونان تولیدات كشاورزي متنوعی دارد و بيشتر نيازهاي خود را در داخل تهيه و ميزان قابل توجهي از آن را نيز به خارج صادر مي كند. محصولات كشاورزي اصلي يونان از قبيل توتون, انگور, موز, زيتون, روغن و
مشروبات الکلی مي باشد. ۲۵ درصد مردم در بخش كشاورزي فعاليت دارند. بخش کشاورزی یونان به میزان زیادی به کارگران مهاجر فصلی به ویژه از آلبانی و شبه قاره  وابسته است.  
 یونان از لحاظ تولیدات دامی هم وضعیت خوبی دارد با این حال بخشی از نیازهای خود را از خارج وارد می کند. با توجه به مرزهای دریایی گسترده یونان، شیلات از اهمیت فراوانی برخوردار است. یونان با ۸۷،۴۶۱ تن صید ماهی در رده یازدهم اتحادیه اروپا قرار دارد.

 


صنعت و معدن

در بخش صنايع مادر و سنگين در يونان، برنامه ريزي وسيعي صورت نگرفته است. با اين حال صنايع اين كشور در بخش هاي ارتباطات و الکترونیک، آلومينيوم، فولاد، کشتیرانی (تعمير كشتي، تعميرات بندري)، صنايع كشاورزي(از جمله محصولات بیو تکنولوژی)، مصالح ساختمانی، داروئی، ماشین آلات و وسائل حمل و نقل، شيلات، بسته بندي و صنايع و مواد غذائی وآشامیدنی غذائي از رشد قابل توجهي برخورداراست. در بخش معدن هم توليدات عمده يونان به ترتيب بوكسيت، منگنز، سنگ مرمر و سنگ نمك مي باشد.