بحران اقتصادی در یونان

بحران اقتصادی در یونان

اقتصاد یونان از نظر بزرگی با ۲۴۹ میلیارد دلار( ۱۹۳.۷۴۹ میلیارد یورو ) تولید ناخالص داخلی در رده چهل و دوم دنیا و ۲۷۸ میلیارد دلار(۲۱۵.۲۲۲ میلیارد یورو) تولید ناخالص داخلی بر حسب قدرت خرید (PPP) در رده چهل و پنجم دنیا قرار دارد. بر حسب آمار منتشره توسط بانک جهانی، یونان در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از نظر بزرگی اقتصاد، در رده سیزدهم قرار دارد. از لحاظ درآمد سرانه هم یونان با ۲۲،۰۵ دلار در رده سی و ششم جهان قرار دارد. نرخ تورم در یونان در سال ۲۰۱۲ بطور متوسط ۱.۵۱ درصد بوده است. حدود ۳۱ درصد جمعیت یا ۳.۴ میلیون نفر در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی هستند. از مجموع ۵،۰۰۲،۲۴۱ نفر نیروی کار کشور ۶۹،۸ درصد در بخش خدمات، ۱۷.۸ درصد در بخش صنعتی و ۱۲،۴ درصد در بخش کشاورزی مشغول کار هستند. نرخ بیکاری در یونان با توجه به رکود اقتصادی به سرعت در حال افزایش است. نرخ بیکاری از ۲۱،۴ درصد در ژانویه ۲۰۱۲ به ۲۷،۹ درصد در جولای ۲۰۱۳ رسیده است. صادرات یونان در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۲۱،۸۴۹ میلیارد دلار بود که ۲،۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. واردات یونان در همین سال ۳۸،۸۰۵ بود که کاهش ۱۳،۱ درصدی در مقایسه با سال قبل داشت. بدین ترتیب موازنه تجاری یونان ۱۶،۹۵۶- میلیارد دلار بوده است. مهمترین شرکای یونان در بخش صادرات به ترتیب ایتالیا، آلمان، قبرس، انگلیس، ترکیه و آمریکا می باشند و در بخش واردات به ترتیب آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، کره جنوبی، بلغارستان و بلژیک می باشند. مهمترین صادرات یونان شامل مواد پتروشیمی و روغن های صنعتی، آلومینیوم، تجهیزات ارتباطی و مخابراتی، تجهیزات برقی، دارو، پلاستیک، آهن آلات و سبزی جات و میوه بویژه زیتون و روغن زیتون می گردد. مهمترین محصولات وارداتی عبارتند از نفت خام، ماشین آلات و تجهیزات برقی، محصولات دارویی، کشتی و قایق، خودرو و پلاستیک. بدهی خارجی یونان بالغ بر۳۰۵،۲۹۱ میلیارد یورو است که حدود۱۶۰،۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است. کسری بودجه کشور بالغ بر ۱۹،۳۶۰ میلیارد یورو است که ۱۰درصد مجموع تولید ناخالص داخلی کشور است. میزان ذخایر کشور هم تا می۲۰۱۳ بالغ بر۶،۳۲۴ میلیارد دلار می شود.

یونان بزرگترین اقتصاد منطقه بالکان را تشکیل می دهد ( اگر ترکیه را استثنا کنیم). در عین حال یکی از مهمترین سرمایه گذاران خارجی در منطقه بالکان به حساب می آید. یونان دومین سرمایه گذار خارجی در آلبانی، سومین سرمایه گذار در بلغارستان، جزو سه سرمایه گذار مهم خارجی در رومانی و صربستان و اولین شریک تجاری و سرمایه گذار خارجی مقدونیه می باشد. بسیاری از بانکهای معتبر یونانی دارای شعبات فراوان در کشورهای بالکان هستند. همچنین شرکت مخابرات یونان OTE در بسیاری از کشورهای این منطقه سرمایه گذاری کرده است.

یونان در بسیاری از سازمانهای اقتصادی بین المللی و منطقه ای عضویت دارد. یونان از جمله اعضای موسس سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه است. معاهده پیوستن یونان به جامعه اروپا در ۲۸ می ۱۹۷۹ به امضا رسید و این کشور رسما در تاریخ اول ژانویه ۱۹۸۱ به آنچه که اکنون اتحادیه اروپا خوانده می شود، پیوست. در اول ژانویه ۲۰۰۱ یونان پول مشترک یورو را به عنوان پول کشور پذیرفت. یونان همچنین عضو صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی می باشد.