صادرات یونان به ایران می تواند دو برابر شود

iran-greece-1
استقبال گروه مشترک بازرگانی و صنایع ایران و یونان از توافق میان کشورهای ۵+۱ و ایران
۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

صادرات یونان به ایران می تواند دو برابر شود

iran-greece

فلیکس نویگارت کارشناس اقتصاد خارجی اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صنایع یونان (DIHK) به اثرات مثبت حل پرونده هسته‌ای با ایران برای شرکت‌های یونان اشاره کرد. او در گفت‌وگو با خبرگزاری یونان «اثرات احیاکننده»‌ای را یادآوری کرد که در آغاز سال 2014 توافق ژنو با تعلیق برخی از تحریم‌ها روی روابط تجاری میان ایران و یونان گذاشت و باعث شد صادرات یونان به ایران با 30 درصد رشد به 2.4 میلیارد یورو برسد.

نویگارت به «دپ‌آ» گفت: «اگر تا اول ژوییه توافق نهایی بر اساس تفاهم کنونی تنظیم شود و تحریم‌های اقتصادی لغو شوند، تجارت با ایران در نیم‌سال دوم می‌تواند به مراتب پویاتر شود.» از نگاه این کارشناس ظرف پنج سال آینده حتی دو برابر کردن صادرات نیز ممکن است:‌ »در بلندمدت تجارت با ایران حتی می‌تواند دو رقمی شود.»

از نظر نویگارت منابع طبیعی و جمعیت بزرگ ایران نیست که آن را برای اقتصاد یونان به یک پتانسیل بزرگ تبدیل می‌کند: «به طور سنتی کالاها و خدمات ساخت آلمان در ایران بسیار پرطرفدار است. به ویژه تقاضا برای ماشین‌آلات و خطوط تولید آلمان همچنان بسیار بالاست. به خصوص برای صنایع خودروسازی، شیمیایی، دارو و تجهیزات پزشکی و انرژی‌های تجدیدپذیر فرصت بسیار خوبی فراهم است.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *